Skip to content

Działalność

W ciągu czterech lat swojego istnienia koło uczestniczyło w szeregu projektów. Jednymi z najważniejszych było zorganizowanie w 2009 roku ,wraz z innymi kołami IA UW, konferencji i wystawy, będącej podsumowaniem dorobku studentów oraz pracy kół naukowych w ciągu lat 2005-2009. Po konferencji wydany został Rocznik Ruchu Naukowego Instytut Archeologii UW. W 2010 roku koło współpracowało przy projekcie naukowej wyprawy p.t. „Architektura świątynna, jako świadectwo mozaiki wyznań ludności Nepalu i Indii Północnych – wyprawa rowerowa”.

Rok akademicki 2011-2012 SKN Archeologii Dalekiego Wschodu rozpoczęło od założenia, wraz z SKN „Szarkun”, strony internetowej: http://archeologiawschodu.wordpress.com/. Uznaliśmy jednak, że stać nas na stworzenie własnego bloga.

2-4 grudnia 2011 członkowie koła uczestniczyli w VIII Kongresie Kół Naukowych i Artystycznych UW. Wygłosili dwa referaty – jeden o Azjatyckiej genezie strzemion, drugi o historii oswajania i wykorzystania słoni na terenie Indii. Na ich podstawie zostały napisane dwa artykuły, które ukażą się drukiem w jednorazowej publikacji o Archeologii Środkowego Wschodu.

8 marca SKN Archelogii Dalekiego Wschodu zorganizowało wystąpienie Kaspra Hanusa, studenta UJ oraz dwukrotnego uczestnika australijskiej ekspedycji archeologicznej w Kambodży, pt. „Z łopatą na polu minowym……czyli trochę o archeologii Kambodży”.

4 kwietnia 2012 członkowie SKN Archeologii Dalekiego Wschodu wygłosili dwa referaty na II Konferencji Studenckiego Ruchu Naukowego UA UW. Pierwszy: „Pośrednictwo koczowników w kontaktach pomiędzy Europą a Azją Wschodnią na przestrzeni dziejów” wygłosił Paweł Janik. Drugi: „Chińskie rytualne naczynia brązowe” wygłosił Andrzej Romaniuk

23 kwietnia SKN Archelogii Dalekiego Wschodu zorganizowało wystąpienie Marii Jawłowskiej, studentki Instytutu Orientalistyki UW (kierunek: Indologia, Tamilistyka). Temat prezentacji brzmiał „Indie – mity oraz fakty z archeologią w tle”.

31 maja Paweł Janik, student archeologii i wiceprezes koła SKN Archeologii Dalekiego Wschodu, w imieniu SKN Archeologii Wojny, wygłosił prezentację pt. “Zarys wojskowości koczowników na przestrzeni dziejów”.

Od 12 Września do 26 Października trzech członków koła (Andrzej Romaniuk, Paweł Janik, Aleksander Dymkowski), na zaproszenie Szkoły Archeologii i Muzealnictwa Uniwersytetu Pekińskiego, brało przez miesiąc udział w pracach wykopaliskowych na terenie stanowiska w Longshan (miasto istniejące od Okresu Wiosen i Jesieni, w zachowanej formie w granicach z dynastii Han istniało do czasów dynastii Tang). W międzyczasie odwiedzili oni tak aktualną, jak i dawne chińskie stolice (Xi’an oraz Luoyang), gdzie zwiedzili najbardziej znane historyczne zabytki tego kraju. Artykuły dokumentujące ich podróż będą niedługo dostępne na naszej stronie.

8 Grudnia dwoje naszych członków, Andrzej Romaniuk i Paweł Janik, miała przyjemność wygłosić referaty pt. „Początki chińskiego szamanizmu z archeologicznej perspektywy” oraz „Największe osiągnięcia chińskiej archeologii” na IX konferencji kół naukowych i artystycznych UW.

Początki chińskiego szamanizmuNajwiększe osiągnięcia chińskiej archeologii

10 grudnia 2012 roku trójka naszych członków miała przyjemność podzielić się swoimi wrażeniami oraz wiedzą wynikłą z wykopalisk oraz późniejszej podróży po Chinach na trzecim już wystąpieniu z cyklu „Spotkania ze Wschodem” pt. „Czterdzieści dni w Kraju Środka – relacja z wykopalisk oraz podróży po Chinach”.

DSCN3801DSCN3811

DSCN3831DSCN3803

Od 14 do (najprawdopodobniej) 28 stycznia można podziwiać wystawę trzydziestu fotografii opisujących wykopaliska i podróż po Chinach.

Plakat wystawyWystawa

24 stycznia 2013 roku miało miejsce wystąpienie pt. „Skarby Chińskiej Archeologii” prezesa SKN ADW, Andrzeja Romaniuka, w Muzeum Azji i Pacyfiku (na Freta 5).

WystąpienieWykład2

Od 8 lutego do 8 marca można było podziwiać wystawę „Chińska Archeologia Okiem Polskich Studentów”, wywieszoną na II piętrze Traffic Clubu.

plakat

9 kwietnia miało miejsce pierwsze wystąpienie z serii pt. „Spotkania z Podróżą”, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ząbek i Herbaciarnie Sowę. Tematem przewodnim była archeologia Chin – wystąpienie wygłosił Andrzej Romaniuk. Relacja dostępna na stronie: http://tpz.org.pl/relacja-spotkania-z-podroza-chiny/

plakat2Wystąpienie

Od 6 do 18 maja można było podziwiać wystawę „Od Aźanty po Orchhę – zabytki archeologiczne Indii Środkowych”, wywieszoną na korytarzu na I piętrze budynku Instytutu Archeologii UW. Z kolei 7 maja w sali 207 Instytutu Archeologii miało miejsce wystąpienie Andrzeja Romaniuka, objaśniające wystawę.

Wystawa101wystawa 102

23 maja o godzinie 16 w Instytucie Archeologii przy ul. Szewskiej 48 w sali 201 (2 piętro) miał miejsce wykład Andrzeja Romaniuka pt. „Archeologia Chin oczami studenta”. Przy organizacji pomogły koła UWr:SKN Oikumene i SKN Archeologów. Także od 23 maja do 30 czerwca można było podziwiać wystawę zdjęć Andrzeja Romaniuka i Aleksandra Dymkowskiego w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych przy ul. Komuny Paryskiej 21 na korytarzach 2, 3 i 4 piętra.

Wykład WrocławWystawa Wrocław

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: