Skip to content

Wietnam przeznaczy milion dolarów na zabytkową cytadelę

01/02/2012

Prowincja Thanh Hoa (północny Wietnam) wyda 22 bilionów VN (ponad milion dolarów amerykańskich) na renowację cytadeli dynastii Ho i rozbudowę infrastruktury turystycznej na tym stanowisku. Zastępca przewodniczącego Komitetu Ludowego w Thanh Hoa, Vuong Van Viet, twierdzi, że projekt zostanie wkrótce rozpoczęty i zakończy się w połowie następnego roku. Wtedy to cytadela ma dostać oficjalny certyfikat potwierdzający, że została objęta ochroną w ramach Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cytadela znana jako Tay Do (zachodnia stolica) lub zamek Tay Giai zajmuje obszar około 150 ha. Położona jest w dzisiejszym dystrykcie Vinh Loc, 150 kilometrów na południe od Hanoi. Została wzniesiona w 1397 z kamiennych bloków o wymiarach 2m na 1m na 0.7m, bez użycia jakiejkolwiek zaprawy czy spoiwa. Cytadela posiada cztery łukowato sklepione bramy wskazujące cztery kierunki świata – północną, wschodnią, zachodnią i południową. O dziwo, mimo że większość zabudowy uległa zniszczeniu, bramy przetrwały do dziś w stosunkowo dobrym stanie. Jej budowę nadzorował czołowy mandaryn dynastii Trãn, Ho Quy Ly (1336-1407), który zresztą w 1400 przejął tron. Przeniósł on stolicę z Thang Long (lub Dong Do – dzisiejsze Hanoi) do Tay Do, które pełniło tę funkcję do 1407, w którym to roku królestwo podbiły armie chińskie.

Według UNESCO, które wpisało stanowisko na Listę Światowego Dziedzictwa w czerwcu tego roku, budynki cytadeli „stanowią znakomity przykład nowego stylu królewskiego miasta Azji Południowo-Wschodniej”.

Większość funduszy na projekty będzie pochodziła z państwowego budżetu, jednak sektor prywatny też ma być zachęcany do wzięcia w nich udziału. Największym przedsięwzięciem będzie, kosztująca około 457 tysięcy dolarów, renowacja platformy modlitewnej Nam Giao w starej cytadeli. Planowane prace obejmą także badania archeologiczne na zboczu góry An Ton, oddalonej o 2 kilometry od cytadeli, gdzie znajduje się starożytny kamieniołom; okryty w sierpniu tego roku odpowiedział na długo stawiane pytanie, skąd brano surowiec potrzebny do budowy twierdzy. Trzyletni projekt wykopaliskowy mają zasilić fundusze w wysokości 25000 dolarów amerykańskich.

“Thanh Hoa planuje utworzenie z cytadeli atrakcyjnego miejsca dla lokalnych i międzynarodowych turystów” mówi Vuong Van Viet. W ramach ułatwienia dostępu do zabytku drogi dojazdowe będą naprawione i poszerzone; dla wygody wzrastającej liczby odwiedzających otwarte zostaną długodystansowe linie autobusowe. Aktualnie cytadela przyciąga 4000 turystów miesięcznie, ale tylko 1% z nich to uczestnicy zorganizowanych wycieczek. Według dyrektora zarządu cytadeli, Do Quang Trong’a, mimo, że liczba zwiedzających wzrosła trzykrotnie od kiedy stanowisko zostało zapisane na listę UNESCO, ogólny ruch turystyczny jest nadal niski.

Prócz cytadeli Tay Do, Wietnam posiada jeszcze sześć innych miejsc, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: królewską stolicę Hue, zatokę Ha Long, starą dzielnicę Hoi An (zachowaną w dawnej postaci m.in. dzięki polskiemu architektowi i konserwatorowi zabytków, Kazimierzowi Kwiatkowskiemu), sanktuarium My Son, park narodowy Phong Nha-Ke Bang oraz królewską cytadelę Thang Long.

(oryginalnie artykuł zamieściłem na stronie: http://archeologiawschodu.wordpress.com/)

Oficjalna strona poświęcona cytadeli dynastii Ho:

http://thanhnhaho.vn

Artykuł o planach prowincji Thanh Hoa wobec cytadeli:

http://vietnamnews.vnagency.com.vn/Life-Style/216926/Thanh-Hoa-to-spend-1m-on-citadel.html

Artykuł traktujący o planowanych wykopaliskach w kamieniołomie:

http://www.thanhniennews.com/2010/Pages/20111015-Northern-province-to-excavate-ancient-citadel%E2%80%99s-rock-site.aspx

Film o cytadeli dynastii Ho:

 

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: